Ushqime dhe Vitamina qe Njeriu Duhet te Konsumoje

Luleshtrydhet janë një ushqim i pasur me vitaminë K, e cila i bën kockat të jenë të forta. Pikërisht për këtë arsye mjekët rekomandojnë që të gjithë njerëzit duhet të konsumojnë çdo ditë të paktën pesë luleshtrydhe.

1-LULESHTRYDHE
Luleshtrydhet janë një ushqim i pasur me vitaminë K, e cila i bën kockat të jenë të forta. Pikërisht për këtë arsye mjekët rekomandojnë që të gjithë njerëzit duhet të konsumojnë çdo ditë të paktën pesë luleshtrydhe.
2-KARROTA
Është një nga lëndët ushqyese kryesore të organizmit dhe ndihmon për një shëndet sa më të mirë, e cila kryen funksione të ndryshme që lidhen me imunitetin dhe shtimin e qelizave të trupit. Beta karoteni vepron zakonisht si një antioksidant që neutralizon radikalet e lira.

3-SHEGA
Është e pasur me minerale, të cilat janë të domosdoshme për organizmin tonë, nga ana tjetër sipas specialistëve dietologë, ky frut ndikon pozitivisht në organizmin tonë, madje po të konsumohet çdo ditë rrit mundësinë për t’u dobësuar.

4-SPINAQI
Që në lashtësi njihen efektet pozitive të spinaqit, i cili për nga lloji futet në familjen e perimeve. Këshillohet që të konsumohen gjethet jeshile të spinaqit, pa harruar këtu edhe ato të sallatës; kjo për të evituar sëmundjet e zemrës e diabetit.

5-DOMATJA
Domatja, por edhe produktet që vijnë prej saj, ndihmojnë në luftën kundër kancerit. Përbërësit që ato përmbajnë kanë aftësinë që të jenë antikanceroze dhe të ulin rrezikun e zhvillimit të kancerit. Madje kohët e fundit pjesa më e madhe e dietave ka përbërës domate.

6-BAJAMET
Bajamet janë të pasura me magnez dhe Vitaminë E, të cilat luajnë rol në formimin e rruazave të kuqe të gjakut. Tek të gjitha bajamet, pavarësisht nëse i hani në çokollata, në amareta apo si kokrra të veçanta, ka përbërje magnezi.

7-BORONICAT
Boronicat përmbajnë një përbërës antioksidant shumë të fuqishëm të quajtur pterostilbene, i cili ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit dhe ruajtjen e tij në normat e duhura. Ky është edhe përbërësi kryesor i kolagjenit që përbën materialin strukturor te kockave të trupit.

8-ELBI
Elbi përmban Potasiumin, i cili është i përfshirë në shumë procese jetësore të trupit, duke mbajtur nën kontroll presionin e gjakut, funksionin e zemrës dhe veshkave. Këshillohet përdorimi i 4-5 biskotave me elb çdo ditë.

9-AVOKADOT
Efekti i avokadove vërehet sidomos te ata persona që vuajnë nga niveli i lartë i kolesterolit në gjak. Avokadot janë të pasura me magnez, i cili është i nevojshëm për disa nga proceset bazë të organizmit dhe vepron në më tepër se 300 reaksione biokimike.

10-RREPA
Rrepat janë rrënjë me ngjyrë të kuqe. Efektet e rrepës janë të ngjashme me ato të spinaqit dhe të dyja këto bimë janë të nevojshme dhe të dobishme për organizmin. Rrepat përmbajnë folat dhe batainë, dy lëndë ushqyese, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e nivelit të gjakut.

11-LAKRA
Mjafton të hash vetëm një masë të mjaftueshme lakre, dhe me të ke marrë rreth 22 kalori. Lakra përmban përbërës, të cilët stimulojnë prodhimin e enzimave në organizëm, realizojnë prodhimin e radikaleve të lira dhe reduktojnë rrezikun e kancerit.

12-KANELLA
Kanella ndihmon në kontrollimin e nivelit të sheqerit në gjak, nivelet e larta të të cilit përbëjnë rrezik për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës. Përdorimi i kanellës rekomandohet kryesisht për të sëmurët me diabet të tipit II.

13—KUMBULLA E THATE
Kumbullat e thara përmbajnë sasi të larta acidi neoklorogjenik dhe klorogjenik, antioksidantë që janë veçanërisht efektivë në luftën kundër “radikalit superoksid anion”. Kjo është një ndër arsyet kryesorë që kumbullat e thara përdoren edhe në kokteje.

14-FARA KUNGULLI
Këto produkte që hidhen poshtë nga kungulli janë pjesa më e ushqyeshme e tij. Pse janë të shëndetshme? Sipas specialistëve kapërdimi i farave të kungullit është mënyra më e thjeshtë për të konsumuar magnez.

15-SPECI
Ky është një ndër perimet kryesore që, përveç efekteve pozitive që ka për hollimin e gjakut, i shërben edhe fushës së estetikës. Bën mirë për rigjenerimin e lëkurës, veçanërisht kur konsumohet i pa gatuar.

9-Frutat dhe perime
Është e shëndetshme që të konsumohen çdo ditë sa më shumë fruta dhe perime. Veçanërisht portokallet. Shpesh herë konsumimi i drithërave, brumërave dhe sheqerit sjell një mbingopje të organizmit me karbohidrate. Prandaj këshillohet të konsumohen frutat dhe perimet të paziera mirë, duke qenë të pasura me vitamina dhe betakarroten, ato janë antioksidantë të fuqishëm që ndihmojnë në uljen e barkut. Pjepri, pjeshka, karota dhe kungulli janë të pasur më betakarroten, ndërsa portokalli, kivi janë të pasura me vitaminë K.

1-MINERALI I SELENIT
Minerali i selenit është një ndihmës i mirë në luftën kundër kancerit, obezitetit dhe mbipeshës. Personat të cilët kanë të ulët nivelin e selenit në gjak, kanë një bel më të trashë se ata persona që kanë një nivel më të lartë seleniumi.

2-PROTEINAT
Të hani një ushqim sa më të pasur me proteina, ju jep shumë energji. Por konsumimi i tepruar mund të sjellë dhe mungesë kalciumi. Është e nevojshme që 25 për qind e kalorive të merret nga proteinat.

3-VERA
Një gotë verë në darkë është shumë e shëndetshme, po ashtu nuk lejon të kini një bark të fryrë. Studime të ndryshme shkencore kanë treguar se një gotë verë në ditë ndihmon gratë për të pasur një mes të hollë dhe një trup perfekt.

4-YNDRYRNAT
Disa studime kanë treguar se për të pasur një trup sa më elegant duhet të konsumohen yndyrna të pangopura të gjendura te vaji i ullirit, Omega-3 i gjendur te peshku në forma vajore, yndyrnat Omega-6 që gjenden te vaji i misrit, te vezët etj.

5-UJI
Një nga gjërat më të rëndësishme që ne shpesh e harrojmë, është uji. Çdo njeri i rritur duhet të pijë 1 e gjysmë deri 2 litra ujë në ditë në varësi të peshës së tij. Jo vetëm që trupi ka nevojë për ujë, por uji gjithashtu pengon shëndoshjen.

6-NATRIUMI
Ekziston një lidhje e fortë ndërmjet konsumit të natriumit dhe presionit të gjakut. Vlerat e mëdha të natriumit në organizëm bëjnë që trupi të mbajë sasi të tepërta të lëngjeve, të cilat vështirësojnë punën e zemrës dhe ngushtojnë enët e gjakut.

7-VAJI I ULLIRIT
Vaji i ullirit me ngjyrë, aromë dhe erë specifike duket të jetë tepër i rëndësishëm për organizmin e njeriut. Nga një pikë vaji ulliri marrim mbi 30 përbërës që na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, mplakja e hershme.

8-KROMI
Kromi është i nevojshëm për organizmin për të kryer procesin e shndërrimit të ushqimeve në energji të përdorshme, duke ndihmuar insulinën për prodhimin e glukozës. Pavarësisht nga problemet që sjell tepria e kromit dhe rënia në peshë që shkaktohet prej tij, përsëri trupi ka nevojë për të.

9-VITAMINA K
Vitamina K është e përdorur nga trupi për të prodhuar veshjen e proteinave. Disa prej tyre përdoren për të krijuar faktorët, të cilët ndikojnë në mpiksjen e gjakut në raste kritike plagosjesh duke mos lejuar rrjedhjen e gjakut.

10-POTASIUMI
Potasiumi është i përfshirë në shumë procese jetësore të trupit, duke mbajtur nën kontroll presionin e gjakut, funksionin e zemrës dhe veshkave, kontraktimin e muskujve, si dhe në procesin e tretjes.

11-MAGNEZI
Për disa nga proceset bazë të organizmit, është nevojshëm magnezi, i cili vepron në më tepër se 300 reaksione biokimike shumë të rëndësishme për prodhimin e energjisë nga ushqimet që konsumojmë. Gjatë një ditë-nate është I nevojshëm rreth 300 mg/ditë për femrat dhe 350 mg/ditë për meshkujt.

12-VITAMINA C
Vitamina C është e përbërësi kryesor i kolagjenit, përbën materialin strukturor te kockave të trupit, të lëkurës, enëve të gjakut dhe inde të tjera të trupit. Sasia ditore e rekomanduar është 90 mg për meshkujt dhe 75 mg për femrat.

13-VITAMINA D
Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në ndërtimin e kockave. Kjo vitaminë vepron e lidhur me kalciumin dhe nevojiten për ndërtimin dhe ruajtjen e qëndrueshmërisë së tyre. Nevojat ditore llogariten rreth 600 IU për të rriturit mbi 17 vjeç dhe 200 Iu për fëmijët.

14-ZINKU
Zinku është i pranishëm pothuajse në çdo qelizë të trupit. Ai ndihmon në rritjen e shëndetshme të trupit, në mbrojtjen e sistemit imunitar dhe ruajtjen e nivelit të testosteronit. Niveli ditor i rekomanduar për zinkun është 11 mg për meshkujt dhe 8 mg në ditë për femrat. Ky mineral gjendet tek frutat e detit, mishi i viçit, gjel deti, mishi i pulës, mishi i derrit, farat e kungullit, kosi, djathi etj.

15-VITAMINA E
Luan rol në funksionimin e imunitetit, riparimin ADN-së, formimin e rruazave të kuqe të gjakut dhe në përthithjen e Vitaminës K. Kjo vitaminë gjendet në vajin e kokrrave të grurit, farat e lulediellit, në spinaqin e gatuar etj.

Ngjashme:

Speak Your Mind

*

Google Analytics Alternative